پیکربندی RoMON در میکروتیک

پیکربندی RoMON در میکروتیک

معرفی RoMON

RoMON مخفف Router Management Overlay Network و یکی از ویژگیهای موجود در میکروتیک است. RoMON در لایه دو عمل میکند اما عملکرد آن مستقل از لایه 2 و 3 معمول روتر است. بسته‌های RoMMON در EtherType 0x88bf کپسوله میشوند و به آدرس مقصد 01:80:c2:00:88:bf ارسال میشوند. هر روتر در شبکه RoMOM یک ID دارد. این ID فرمتی مشابه آدرس MAC دارد.

ادامه مطلب

جلوگیری از Port Scan توسط میکروتیک

جلوگیری از Port Scan توسط میکروتیک

port scan چیست؟

یکی از اولین روشهایی که attackerها برای به دست آوردن اطلاعات درباره شبکه هدف خود از آن استفاده میکنند انجام port scan است. توسط این کار attacker میتواند متوجه شود که چه سرویسهایی و بر روی چه پورتهایی در حال ارائه هستند. با استفاده از این اطلاعات attacker میتواند به دنبال ضعفهای امنیتی بر روی سرویسهای ارائه شده و پورتهای باز بگردد. در این مطلب قصد داریم به نحوه انجام port scan و چگونگی جلوگیری از آن در روتر میکروتیک بپردازیم.

ادامه مطلب

پیکربندی PPPOE Server در میکروتیک

پیکربندی PPPOE Server در میکروتیک

در مطالب قبلی با عناوین “پیکربندی DSLAM هواوی – بخش ۱: تنظیمات اولیه” و “پیکربندی DSLAM هواوی – بخش ۲: انجام تنظیمات برای سرویس VDSL” درباره چگونگی پیکربندی DSLAMهای هواوی توضیح دادیم. برای ارائه سرویس به صورت PPPOE معمولا پس از پیکربندی DSLAM وسیله بعدی که سرویس دهنده باید پیکربندی کند PPPOE Server است. در این مطلب به چگونگی پیکربندی میکروتیک به عنوان PPPOE Server میپردازیم.

ادامه مطلب

پیکربندی DSLAM هواوی – بخش ۲: انجام تنظیمات برای سرویس VDSL

پیکربندی DSLAM هواوی – بخش ۲: انجام تنظیمات برای سرویس VDSL

در مطلب قبلی با عنوان “پیکربندی DSLAM هواوی – بخش ۱: تنظیمات اولیه” درباره چگونگی انجام تنظیمات اولیه در DSLAMهای مدل MA5616 هواوی صحبت کردیم. در این مطلب به چگونگی پیکربندی این DSLAM برای ارائه سرویس VDSL میپردازیم.
استاندارد VDSLای که معمولا در کارتهای هواوی استفاده میشود VDSL2 یا همان G.993.2 است. این استاندارد در بهترین حالت تا 200 مگابیت بر ثانیه در جهت downstream (یا همان دانلود) و 100 مگابیت بر ثانیه در جهت upstream (یا همان آپلود) را ارائه میدهد. (در مستندات هواوی ماکزیمم سرعت برای downstream برابر 100 مگابیت بر ثانیه ذکر شده است)

ادامه مطلب

پیکربندی DSLAM هواوی – بخش ۱: تنظیمات اولیه

پیکربندی DSLAM هواوی – بخش ۱: تنظیمات اولیه

در مطلب قبلی با عنوان “DSLAM و وظیفه آن در شبکه” درباره DSLAM و نقش آن در شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی توضیح دادیم. در این مطلب تنظیمات اولیه DSLAM هواوی مدل MA5616 را با هم انجام میدهیم.
معمولا DSLAMها ماژولار هستند و امکان استفاده از کارتهای مختلفی برای آپلینک و سرویس (منظور کارتهایی است که برای سرویس‌دهی به مشترکین استفاده میشوند) در آنها وجود دارد. به عنوان مثال در MA5616 امکان استفاده از چندین نوع کارت آپلینک (که به آن control board نیز گفته میشود) وجود دارد. این کارتها پورتهای نوع گیگابیت اترنت، GPON و 10GPON را پشتیبانی میکنند. (یعنی آپلینک DSLAM شما میتواند پورت اترنت، پورت GPON و یا پورت 10GPON باشد)

ادامه مطلب

DSLAM و وظیفه آن در شبکه

DSLAM و وظیفه آن در شبکه

نقش DSLAM

Digital Subscriber Line Access Multiplexer یک وسیله شبکه است که معمولا در مراکز مخابراتی قرار داده میشود. کار DSLAM متصل کردن مودمهای ADSL و VDSL مشترکین به شبکه شرکت سرویس دهنده است. از آنجا که DSLAM در لایه 2 مدل OSI عمل میکند، میتوان گفت عملکرد آن مانند یک سوئیچ است. با این تفاوت که اینترفیسهای متصل به مشترکین به جای اترنت از نوع xDSL (به معنی ADSL یا VDSL یا انواع دیگر DSL) هستند.

ادامه مطلب

UPnP و پیکربندی آن در میکروتیک

UPnP و پیکربندی آن در میکروتیک

UPnP چیست و چه کاربردی دارد؟

UPnP مخفف Universal Plug and Play، مجموعه‌ای از پروتکلهای شبکه است. این پروتکلها به دستگاه‌هایی که از آنها پشتیبانی میکنند این امکان را میدهند که به صورت خودکار یکدیگر را در شبکه پیدا کرده و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. UPnP معمولا برای شبکه‌های کوچک و خانگی کاربرد دارد. به عنوان مثال بسیاری از کنسولهای بازی مانند Play Station ،Xbox و همچنین بعضی از نرم افزارها مانند uTorrent با استفاده از UPnP این امکان را دارند که با روتر شما (که میتواند همان مودم ADSL یا VDSL شما باشد) ارتباط برقرار کرده و از روتر بخواهند که به صورت خودکار عمل destination NAT یا همان port forwarding را برای پورتهای مورد نیاز آنها انجام دهد. عملی که در غیر این صورت باید به صورت دستی توسط شما انجام شود.

ادامه مطلب

پیکربندی HotSpot در میکروتیک

پیکربندی HotSpot در میکروتیک

یکی از روشهای متداول برای ایجاد دسترسی به اینترنت در مکانهای عمومی مانند کافی شاپها، هتلها، فرودگاهها و … استفاده از HotSpot عمومی است. مفهوم HotSpot در اینجا متفاوت از معنای آن در گوشیهای موبایل می‌باشد. در گوشیهای موبایل نیز امکان ایجاد hotspot خصوصی که به آن Tether نیز می‌گویند وجود دارد. استفاده از میکروتیک برای راه اندازی hotspot بسیار متداول شده است و اکثر هتلها و مکانهای عمومی در کشور از تجهیزات میکروتیک برای این کار استفاده می‌کنند.

ادامه مطلب

پیکربندی SIP Trunk بین CME و Ring PBX

پیکربندی SIP Trunk بین CME و Ring PBX

در دو مطلب قبلی تحت عناوین “پیکربندی CME در GNS3” و “پیکربندی Ring PBX” چگونگی ساخت داخلیها و register کردن آنها را در CME و Ring PBX نمایش دادیم. در این مطلب قصد داریم نحوه ایجاد ارتباط بین این دو IP PBX را شرح دهیم. به نحوی که تلفنهای رجیستر شده روی هر کدام از آنها امکان ارتباط با تلفنهای رجیستر شده بر روی دیگری را داشته باشند.
برای انجام این کار از یک ترانک SIP بین CME و Ring PBX استفاده می‌کنیم.

ادامه مطلب

پیکربندی Ring PBX

پیکربندی Ring PBX

Ring PBX نام IP PBX محصول شرکت سپنتا است. Ring PBX بر پایه نرم افزار متن باز Free Switch نوشته شده است. این نرم افزار دارای یک واسط کاربری (UI) ساده و کاربردی به زبان فارسی می‌باشد. در شکل زیر می‌توانید Dashboard این محیط را مشاهده کنید.
در این مطلب به چگونگی پیکربندی اولیه Ring PBX برای ساخت چند داخلی و رجیستر کردن آنها بر روی soft phone می‌پردازیم.

ادامه مطلب