Ring PBX نام IP PBX محصول شرکت سپنتا است. Ring PBX بر پایه نرم افزار متن باز Free Switch نوشته شده است. این نرم افزار دارای یک واسط کاربری (UI) ساده و کاربردی به زبان فارسی می‌باشد. در شکل زیر می‌توانید Dashboard این محیط را مشاهده کنید.
در این مطلب به چگونگی پیکربندی اولیه Ring PBX برای ساخت چند داخلی و رجیستر کردن آنها بر روی soft phone می‌پردازیم.

ساخت اکانت کاربر

برای اینکه کاربر بتواند به محیط تحت وب Ring PBX وارد شود و کارهایی مانند تغییر رمز عبور، گوش دادن به مکالمات خود و … را انجام دهد نیاز است که برای آن یک اکانت تعریف شود. برای این کار باید به مسیر “مدیریت کاربران — کاربران” بروید و بر روی دکمه + کلیک کنید.
در پنجره باز شده که مشابه شکل زیر است اطلاعات کاربر جدید را وارد می‌کنیم.

ساخت داخلی یا همان extension

برای ساخت شماره داخلی کاربر به مسیر “مسیریابی تماسها — داخلیها” می‌رویم و در تب داخلیها بر روی علامت + کلیک می‌کنیم. در پنجره باز شده که مشابه شکل زیر است شماره داخلی مورد نظرمان را وارد می‌کنیم. سپس در قسمت پروفایل اکانتی که در مرحله قبل آن را ایجاد کردیم انتخاب می‌کنیم.

تنظیمات سمت soft phone

برای تست درستی تنظیمات از یک soft phone استفاده کرده ایم. soft phone مورد استفاده در اینجا 3CX است. که میتوانید آن را به صورت رایگان از اینترنت دانلود کنید.
برای register کردن داخلی ساخته شده بر روی Ring PBX بر روی این تلفن به قسمت تنظیمات رفته و بر روی قسمت Accounts کلیک کنید. در پنجره Accounts برای اضافه کردن یک اکانت جدید بر روی دکمه New کلیک کنید تا پنجره زیر باز شود. در این پنجره اطلاعات مربوطه به داخلی ای که در مرحله قبلی ساختید و همچیین آدرس Ring PBX را مانند شکل زیر وارد کنید.

بررسی درستی تنظیمات

در صورتی که تنظیمات را به درستی انجام داده باشید soft phone مانند شکل زیر به حالت On Hook رفته و نام کاربر در گوشه بالایی آن نمایش داده می‌شود.

در مطلب بعدی چگونگی ایجاد یک ترانک SIP بین Ring PBX و روتر CME را شرح می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *