ارتباط لایه دو در سیسکو توسط L2TPv3

معرفی L2TPv3

در مطلب قبلی با عنوان “ارتباط لایه دو در سیسکو توسط AToM” توضیح دادیم که چگونه می‌توان در شبکه‌ای که در آن MPLS فعال شده است، برای شعب مختلف یک مشترک ارتباط لایه دویی ایجاد کرد. در صورتی که در شبکه‌ای MPLS فعال نشده باشد، می‌توان از L2TPv3 برای دادن سرویس لایه ۲ به مشترکین بهره برد. شکل زیر را در نظر بگیرید. در این شکل مشتری دارای دو شعبه متفاوت است که هر دوی آنها به شبکه یک ISP متصل هستند. (بر خلاف AToM در اینجا ISP نیازی به استفاده از MPLS در شبکه خود ندارد.) سرویس‌دهنده می‌تواند با استفاده از سرویس L2TPv3 دو دفتر مشترک را به صورت لایه دویی به یکدیگر متصل کند. از دید مشترک این ارتباط مانند این است که دو شعبه با یک کابل یه یکدیگر متصل شده باشند.

l2tpv3

ویژگیهای L2TPv3

– این تکنولوژی یک تکنولوژی edge محسوب می‌شود. یعنی تنها روترهای edge سرویس‌دهنده از آن آگاهی دارند و نیاز به انجام هیچ گونه پیکربندی در روترهای میانی سرویس‌دهنده نیست.

– L2TPv3 همانند AToM یک سرویس point to point است. پس برای متصل کردن هر دو شعبه به یکدیگر نیاز به یک ارتباط منطقی مجزا و انجام پیکربندیهای لازم از سمت سرویس دهنده است.

– در هر دوی AToM و L2TPv3 به مانند این است که بین روترهای edge سرویس‌دهنده که به روترهای مشترک متصل هستند یک ارتباط مجازی ایجاد می‌شود. به این ارتباط مجازی که ترافیک لایه دو را منتقل می‌کند pseudowire گفته می‌شود.

پیکربندی L2TPv3 در روترهای سیسکو

پیکربندی L2TPv3 بسیار ساده است. برای این کار کافی است مراحل زیر را طی کنیم:

– ابتدا از ارتباط بین R1-PE و R5-PE مطمئن میشویم:

– یک L2TP-class ایجاد می‌کنیم. از این کلاس برای مشخص کردن پارامترهای احراز هویت (Authentication) و کنترل تانل استفاده می‌شود.

– یک psudowire class ایجاد می‌کنیم و در آن نوع encapsulation را L2TPv3 می‌گذاریم. در این کلاس مشخص می‌کنیم که قصد استفاده از L2TP-class ای که قبلا ایجاد کرده‌ایم را داریم. همچنین مبدا تانلی که قصد ایجاد آن را داریم را نیز مشخص می‌کنیم.

– در واسط متصل به روتر مشتری (در اینجا FastEthernet1/0) با استفاده از فرمان xconnect تانل یا همان psudowire لازم را ایجاد می‌کنیم.

بررسی صحت عملکرد L2TPv3

برای بررسی صحت عملکرد L2TPv3 می‌توان به صورت زیر عمل کرد:

همچنین اگر مشترک در روترهای خود بر روی واسطهای متصل به ISP، در یک رنج آدرس IP قرار دهد این دو آدرس به یکدیگر دسترسی خواهند داشت مانند زمانی که این دو روتر توسط یک کابل به یکدیگر متصل شده باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *