DHCP options و پیکربندی آنها در میکروتیک

DHCP options

همانطور که میدانید DHCP Server علاوه بر IP آدرس ، default gateway، subnet mask و DNS میتواند اطلاعات دیگری را نیز در اختیار کلاینتها قرار دهد. از جمله این اطلاعات میتوان به classless route، TFTP server، NTP server و … اشاره کرد.

DHCP server برای انجام این کار از DHCP optionها استفاده میکند. لیست کامل این optionها را میتوانید در لینک زیر مشاهده کنید:

https://www.iana.org/assignments/bootp-dhcp-parameters/bootp-dhcp-parameters.xhtml

 

 DHCP options در میکروتیک

در میکروتیک برای تعریف optionهایی که میخواهید برای کلاینتها ست شوند از منوی IP گزینه DHCP Server را انتخاب کنید و پس از پیکربندی DHCP Server به تب Options بروید. در این تب بر روی علامت + کلیک کنید.

در پنجر باز شده یک نام دلخواه برای option مد نظر خود تایپ کنید. (ترجیحا نامی را انتخاب کنید که با یک نگاه به آن متوجه عملکرد آن option شوید). در اینجا فرض میکنیم که قصد تعریف option مشاره ۱۵۰ یا همان آدرس TFTP Server را داریم. وسایلی مانند IP phoneها برای دریافت اطلاعات مورد نظر خود نیاز به آدرس سرور TFTP دارند.

در قسمت Code، کد یا شماره مربوط به آن option را وارد کنید. این کد در لینکی که آوردیم ذکر شده است. به عنوان مثال کد مربوط به آدرس TFTP server کد شماره ۱۵۰ است.

در قسمت Value باید مقدار مربوط به این option را وارد کنید. در اینجا این مقدار یک آدرس IP است. نکته مهم این است که باید آدرس IP را به صورت هگزادسیمال وارد کنید. برای تبدیل یک عدد دسیمال یا همان دهدهی به هگزادسیمال میتوانید از ماشین حساب ویندوز کمک بگیرید. برای این کار پس اجرا کردن برنامه Calculator به منوی View رفته و آن را در حالت Programmer قرار دهید. مطمئن شوید که ماشین حساب در حالت Dec است. سپس اولین اکتت از آدرس IP را تایپ کنید. سپس گزینه Hex را انتخاب کنید تا معادل هگزادسیمال آن عدد را مشاهد نمایید.

به عنوان مثال اگر آدرس IP مربوط به TFTP server، ۱۹۲٫۱۶۸٫۲۰۰٫۵ باشد به صورت زیر عمل کنید:

مد را به Hex تغییر دهید:

همانطور که مشاهده میکنید معادل هگزادسیمال عدد ۱۹۲ برابر C0 است.

این کار را برای سایر octetهای آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۲۰۰٫۵ تکرار کنید. با قرار دادن اعداد هگزادسیمال کنار یکدیگر عدد زیر را خواهیم داشت:

C0A8C805

دقت کنید که هر octet با دو عدد هگزادسیمال قابل نمایش است و برای عدد ۵ در octet آخر معادل هگزادسیمال ۰۵ شده است.

مقدار ۰x را به ابتدای عدد بالا اضافه کرده و در فیلد Value قرار دهید.

حالا باید به تب Networks بروید و optionی که تعریف کردید را در آنجا انتخاب کنید تا این option برای کلاینتها ارسال شود.

 

2 دیدگاه در “DHCP options و پیکربندی آنها در میکروتیک

 • شهریور ۵, ۱۳۹۶ at ۱۰:۵۶ ق.ظ
  پیوند یکتا

  آقا دمت گرم، کوتاه و مفید. ممنونم.

  پاسخ
 • شهریور ۵, ۱۳۹۶ at ۱۰:۵۸ ق.ظ
  پیوند یکتا

  خیییلی ساده وقابل فهم بود، واقعا ممنونم.
  منتظر مطالب بعدی شما هستم.دمتگرم داداش .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *